W bazylice pod wezwaniem św. Jadwigi i św. Bartłomieja w Trzebnicy pochowana jest nie tylko św. Jadwiga Śląska (+ 15 X 1243), która po śmierci swego męża księcia śląskiego Henryka I Brodatego (+ 19 III 1238), zamieszkała w trzebnickim klasztorze sióstr cysterek, gdzie przełożoną była jej córka Gertruda.
|
Prezbiterium bazyliki z nagrobkiem księcia Henryka I Brodatego i wielkiego mistrza Konrada von Feuchtwangen. Fot. P. Lewiński OT |
Są tam także pochowani jej mąż oraz wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego, Konrad von Feuchtwangen (lata rządów 1291 – 1296). Ich doczesne szczątki spoczywają w marmurowym sarkofagu z XVII wieku znajdującym się w prezbiterium bazyliki. Sam wielki mistrz zmarł w Pradze wracając do Czech z Prus i początkowo został pochowany w krzyżackiej komendzie Drobovice, koło Kutnej Hory. Później jego szczątki zostały przeniesione, ze strachu przed husyckimi knowaniami, do Trzebnicy. Za rządów Konrada von Feuchtwangen padła Akka a stolica zakonu została przeniesiona do Wenecji.
Należy przy tym wspomnieć, że św. Jadwiga była siostrą królowej Węgier Gertrudy von Andechs-Meran, a ta z kolei matką św. Elżbiety. Tak więc św. Jadwiga była ciotką św. Elżbiety z Turyngii.
Piotr Lewiński OT
Opisane (i odwiedzone) przez brata Piotra miejsce jest szczególnie ważne dla Zakonu Krzyżackiego. Książę Henryk I Brodaty był pierwszym protektorem Krzyżaków wśród Piastów. Sam nadał Zakonowi posiadłości koło Namysłowa (1222), jemu też przypisuje się rolę doradczą w sprowadzeniu Krzyżaków na pogranicze mazowiecko-pruskie przez Konrada, księcia mazowieckiego. Książę Henryk może być zaliczany do grona dobrodziejów Zakonu.
|
|
Być może to było też motywacją do połączenia jego nagrobka z nagrobkiem wielkiego mistrza krzyżackiego, choć bliższa prawdy jest chyba teza, że decydująca była pamięć o udziale obu rycerzy w wyprawach krzyżowych i ich zaangażowanie w ideę krucjatową. Henryk wyprawiał się do Prus, a Konrad kierował zakonem rycerskim w trudnym okresie utraty posiadłości w Ziemi Świętej (1291) i poszukiwania nowego miejsca i nowych zadań. Warto pamiętać, że wspólny nagrobek powstał w okresie zagrożenia tureckiego w XVII w., zapewne tuż po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem (1683). Krzyżacy wzięli w tej batalii czynny udział. Poza tym na Śląsku żywa była pamięć o bitwie pod Legnicą ( 9 IV 1241 r.), gdzie w walce z Tatarami zginął syn Henryka I Brodatego, Henryk Pobożny. W bitwie miał wziąć udział kontyngent krzyżacki pod dowództwem mistrza krajowego pruskiego Poppo von Osternohe (+1266). To miało tłumaczyć jego domniemany pochówek w kościele franciszkanów we Wrocławie, tam gdzie zostały złożone szczątki Henryka. Długo funkcjonowała legenda o śmierci Poppona pod Legnicą.
|
Fot. P. Lewiński OT |
Ekshumowane szczątki wielkiego mistrza Konrada von Feuchtwangen przeniesiono do Trzebnicy po 1443 r. z inicjatywy księcia Konrada VIII oleśnickiego, zwanego Młodym. Był członkiem Zakonu Krzyżackiego, komturem krajowym Czech i Moraw. Aktualny pomnik powstał ok. 1685 r. (ostrożniej rzecz biorąc między 1682 a 1688) z fundacji ksieni trzebnickiego klasztoru Christiny Kathariny von Würben-Pawłowskiej w krakowskim warsztacie Jakuba Bielawskiego. Wykonany z czarnego marmuru zawiera dwie płyty ukazanymi w niskim reliefie postaciami. Książę w zbroi z mitrą na głowie, w prawej ręce trzyma miecz wsparty o ramię, w lewej tarczę z (czarnym) orłem (na złotym tle). Wielki mistrz ukazany jest także w zbroi i płaszczu z krzyżem. ale z odkrytą głową. W lewej ręce trzyma oparty na ramieniu miecz, a w prawej tarczę z krzyżem wielkomistrzowskim. Jego wizerunek oparty jest na grafice z wydanej w 1679 r. przez Christopha Hartknocha kroniki Piotra z Dusburga.
Napis dotyczący księcia brzmi:
"DUX HENRIC(US) HONOR SILESIAE, OVE(M) PLANGERE CO/NOR HIC IACET. HVNC FVNDANS FVNDV(M). VIRTVTE REDVNDANS, TVTOREGENOR(V)M. SCHOLAMORV(M),VIRGAREORV(M). CVI/ SIT VT ABSO(UE) MORA. LOCVS IN REQVIE BONVS, ORA
O mistrzu Konradzie napisano:
CONRADVS DE FEVCHTWANGEN X. MAGISTER / G(E)N(ER)ALIS ORDINIS TEVTONICI, VII.ANNIS ORDINI GLORIOSE RAEFUIT
IN BOHEMIA DRAGOVICIIS CIRCA A(NNO) 1/296. MORTUUS HIC SEPVLTVS OVIESCIT
JT